Wybór materaca i jego wpływ na nasze zdrowie

Bolą cię plecy, ale nie możesz dociec, dlaczego tak się dzieje? A może masz problemy z zasypianiem? Bardzo często przyczyną takich dolegliwości jest nieodpowiednio dobrany materac, który uciska kręgosłup i powoduje nadmierne napięcie mięśni. Gdy chcesz spać zdrowo, dobranie tego właściwego do absolutna podstawa!

Od wyboru materaców może zawrócić się w głowie – dzisiaj w sprzedaży można znaleźć nie tylko klasyczne materace sprężynowe oraz materace ze zwykłej pianki poliuretanowej, ale również takie, które zadziwiają swoimi właściwościami w kreowaniu odpowiedniej atmosfery potrzebnej do komfortowego snu. Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę, sprawdź razem z nami, o czym trzeba pamiętać przy wybieraniu właściwego modelu.

Co może spowodować niewygodny materac?
Bardzo często wielu z nas kupując materac, kieruje się tylko jego ceną – oczywiście, nie każdy może pozwolić sobie na wydanie fortuny na ten cel, ale czasami warto zaoszczędzić więcej, aby móc cieszyć się z lepszej wygody podczas nocy.

Nieprawidłowo dobrane materace do spania czy też takie, które czasy świetności mają już dawno za sobą, mogą wywołać szereg niepożądanych skutków, na przykład:

 

  • bolące plecy po wstaniu z łóżka
  • sztywne mięśnie
  • problemy z rozprostowaniem się czy zgięciem pleców
  • problemy z zasypianiem
  • częste przewracanie się z boku na bok i nocne pobudki
  • problemy z układem oddechowym, na przykład astma albo alergie, którą mogą wywołać roztocza lub inne alergeny żyjące w starym materacu
  • niewyspanie i zmęczenie po obudzeniu się rano

Jeżeli wobec tego nie także masz do czynienia z takimi problemami, ich powodem może być twój materac, a jego wymiana na nowy powinna znaleźć się wobec tego na twojej liście rzeczy, które musisz pilnie zrobić.

Na co zwrócić uwagę przy doborze materaca?
Każdy z nas jest inny, dlatego też każdy z nas ma inne potrzeby, gdy chodzi o materace do spania. W sklepie możesz znaleźć dużo różnych modeli materaców, które różnią się swoją budową, rozmiarami oraz cenami. Na co powinno się zwrócić uwagę w szczególności?

Twój materac powinien zapewniać dobrą podporę dla kręgosłupa – powinien mieć w związku z tym odpowiednią elastyczność punktową, która oznacza, że odkształca się on tylko w tym miejscu, w którym pojawia się nacisk, a nie obok. Wtedy materac będzie odpowiadał kształtowi kręgosłupa i całego ciała, dając mu właściwe potrzymanie.

Druga ważna kwestia to twardość materaca – nie powinien być on za miękki lub za twardy. Najczęściej kupujemy materace średnio-twarde, ale najlepiej samemu przetestować, czy dany model jest odpowiedni.

Materac przeciwodleżynowy – nie tylko dla obłożnie chorych
Warto też wskazać, że dobrym pomysłem dla osoby z bolącym kręgosłupem będzie materac przeciwodleżynowy – nie tylko jest on przeznaczony dla osób obłożnie chorych, które nie wstają z łóżka lub wstają rzadko, a tym samym narażone są na odleżyny. Również będzie dobrym wyborem dla osób, które doceniają komfort każdej nocy.

Jakie modele warto wziąć pod uwagę?
Jeżeli interesują cię wobec tego komfortowe materace do spania, przygotowaliśmy krótką listę, która zawiera najbardziej zaawansowane i najwygodniejsze modele polecane dla osób z bolącymi plecami.

Polecane modele materaców:

  • materace z pianki termoelastycznej – reaguje na ciepło i nacisk, jest przy tym bardzo gęsta i dzięki temu świetnie podtrzymuje ciało, często używane jako materac przeciwodleżynowy
  • materace lateksowe – są wykonane z naturalnego alby syntetycznego lateksu czy też z ich mieszanki, także są gęste i łatwo dopasowują się do kształtu ciała
  • materace kieszeniowe – posiadają sprężyny kieszeniowe, czyli każda z nich zapakowana jest w kieszonkę, dzięki temu poruszają się niezależnie od siebie

Gdy chcesz cieszyć się z komfortowego snu, zrezygnuj z kolei z materacy z najtańszej pianki poliuretanowej, która ma niską elastyczność punktową i do tego słabą trwałość, a także z materaców bonellowych, czyli z nieosłoniętych sprężyn.

Zatem jeżeli szukasz przyczyny bezsenności czy bolących pleców, pamiętaj o tym, że głównym winowajcą może być twój materac – gdy wymienisz go na nowy, twoje dolegliwości mogą zniknąć jak ręką odjął!