Użytkowanie, pranie oraz konserwacja materaców

Wybierasz dla siebie odpowiedni materac? Zanim go zakupisz, warto sprawdzić, jak będzie można w przyszłości zadbać o jego czystość. Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika dotyczącego użytkowania, prania i konserwacji materaców – dzięki naszym poradom możesz sprać nie tylko bardziej komfortowo, ale i zdrowiej!

Gdy chodzi o materace, jest w czym przebierać. Można znaleźć je w najrozmaitszych wariantach, nie tylko w standardowych wymiarach, ale i jako materace na wymiar, gdy potrzebny jest taki model, który będzie pasował do nietypowego łóżka. Jeśli wobec tego chcesz kupić taki model, który będzie dla ciebie perfekcyjny nie tylko pod kątem komfortu, wtedy pamiętaj o tym, że nie każdy z nich będzie godny zarekomendowania.

Jak wybrać łatwy w użytkowaniu materac?
Dobry materac powinien cechować się wysoką elastycznością punktową, aby dobrze podpierać kręgosłup, ale także powinien być przewiewny i antyalergiczny. W przeciwnym przypadku może stać się miejscem rozwoju dużej ilości roztoczy, pleśni i grzybów, które z kolei mogą prowadzić do powstawania alergii, a nawet astmy.

Wśród przewiewnych materaców najlepiej wypadają te piankowe, na przykład z taniej pianki poliuretanowej, pianki wysokoelastycznej czy termoelastycznej, która obecnie uznawana jest za jedną z najlepszych, gdy chodzi o wygodę snu, ponieważ reaguje nie tylko na sam nacisk, ale również na ciepłotę ciała. Dobrze wypadają także materace lateksowe, które również wspomagają cyrkulację powietrza ze względu na swoją porowatą strukturę.

Warto też wskazać, że materace piankowe są dość lekkie i dzięki temu można łatwo je przenosić i przewracać je z jednej strony na drugą. Materace lateksowe jednak nie są już tak poręczne i często wymagają dwóch osób do manipulacji.

Wybór odpowiedniej wielkości materaca do ramy łóżka
Gdy wybierasz materac, zwróć też uwagę na jego rozmiary – wiele osób kupuje je na oko, a potem okazuje się, że zamówiony materac 140×200 jest za mały do łóżka mającego szerokość większą o 20 centymetrów, dlatego też potrzebna jest jego wymiana na materac 160×200. Jeśli kupujesz materac razem z łóżkiem, nie ma problemu, wtedy możesz wybrać łóżko 140×200 oraz materac 140×200, ale jeżeli masz już starszą ramę, w takim przypadku dobrze ją zmierzyć, aby wybrać dopasowany model.

Warto też przypomnieć, że dzisiaj można bez problemu zamówić materace na wymiar. Dlatego też jeżeli do twojego łóżka nie pasuje ani materac 160×200 ani ten 140×200 albo też jesteś wysoką osobą i standardowe modele materaców są dla ciebie za krótkie, wtedy to usługa warta uwagi. Generalnie każdy materac może być wykonany na wymiar, dlatego jeżeli szukasz modelu termoelastycznego czy lateksowego o nietypowych rozmiarach, wtedy możesz je zamówić dla siebie w dowolnym rozmiarze. Najłatwiej zrobić to przez internet, gdzie wiele firm świadczących takie usługi ma swoje sklepy internetowe.

Pokrowce na materace – co warto o nich wiedzieć?
W kontekście wyboru materaców warto też wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie są nią pokrowce na materac. Głównym zadaniem pokrowca jest ochrona wnętrz materaca przed zabrudzeniami i uszkodzeniami oraz poprawa komfortu użytkownika. Najlepiej, aby był on wyposażony w zamek i zdejmowany z materaca, a nie wszyty na stałe, ponieważ wtedy można łatwo go zdjąć i wyprać, co zalecane jest co kilka miesięcy, by zachować optymalny poziom higieny.

W sprzedaży można znaleźć materace z najróżniejszymi pokrowcami – najczęściej są one delikatnie pikowane i wypełnione watoliną, dlatego też są miękkie w dotyku. Można jednak kupić też takie materace, które mają pokrowce z wełną owczą, doskonałe na zimę, modele hipoalergiczne, ze specjalnymi jonami srebra czy dodatkiem aloesu, które eliminują drobnoustroje, dlatego też są rekomendowane dla alergików.

Dobry pokrowiec powinien być przede wszystkim miękki, miły w dotyku i powinien przepuszczać powietrze. Można też pomyśleć o dokupieniu dodatkowego pokrowca wodoodpornego, który będzie chronił materac przed zaplamieniem i zawilgoceniem.

Pranie i czyszczenie materaców
Jednak sam wygodny materac to nie wszystko – warto pamiętać o tym, że trzeba go też regularnie czyścić, by był on czysty, świeży i wolny od drobnoustrojów. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby w ten sposób przedłużyć także trwałość swojego materaca.

Podstawową czynnością powinno być odkurzanie materaca – najlepiej połączyć je ze zmianą pościeli. Materac należy odkurzyć z użyciem wcześniej umytej szczotki, która pozwoli na usunięcie kurzu i innych zanieczyszczeń – w ten sposób nie naniesie się zabrudzeń z podłogi na materac. Raz na pół roku albo kilka miesięcy warto też wyprać pokrowiec materaca – najlepiej w 60 stopniach Celsjusza, co pozwoli na usunięcie nieproszonych gości.

Również raz na jakiś czas warto odwrócić materac, jeżeli jest on dwustronny – w ten sposób można uchronić go przed nadmiernym odkształceniem, także wtedy, gdy korzystają z niego dwie osoby o różnej wadze. Zasadniczo najlepiej odwracać materac raz na pół roku. Niektóre modele mają warstwy lub pokrowce na materac przystosowane do danej pory roku, na przykład z zimową warstwą wełny, dlatego też najlepiej wtedy wykonać to zadanie.

Gdy z kolei na materacu pojawią się jakieś plamy, należy usunąć je jak najszybciej – przemoczony materac będzie długo wysychał i może zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Jeżeli jednak cały materac jest zabrudzony i potrzebuje odświeżenia, można zrobić to na dwa sposoby – gdy jest to materac piankowy lub lateksowy, można wykorzystać urządzenia generujące parę, które przy okazji zabiją drobnoustroje. Jeżeli jednak nie masz takiego urządzenia lub masz materac sprężynowy, który nie jest tak przewiewny jak materace piankowe lub lateksowe, warto skorzystać z usług firm, które zajmują się profesjonalnym praniem i dezynfekcją materaców.