Jakie są rodzaje materaców i jak wybrać ten najlepszy?

Wybranie odpowiedniego materaca ma szczególne znaczenie dla komfortu snu, dlatego też jeżeli stoisz przed koniecznością jego zakupu, w takim przypadku sprawdź razem z nami, na co warto zwrócić uwagę, by być w pełni zadowolonym. Wygodny sen to w końcu zdrowy sen!

W sprzedaży znajduje się wiele różnych materaców, a znalezienie tego właściwego, gdy nie wiadomo, na co dokładnie zwracać uwagę, może być naprawdę trudne. Poniżej zaprezentowaliśmy wobec tego wszystkie dostępne rodzaje materaców wraz z ich wadami oraz zaletami, co na pewno pomoże w podjęciu decyzji.

Materace piankowe – gąbkowe
To najbardziej popularne i najtańsze materace nazywane także gąbkowymi. Powstają z pianki PUR – poliuretanowej, która formowana jest w bloki, a następnie pokrywana pokrowcem. Dostępne są w pełnej gamie twardości. Są często standardowo montowane w różnego rodzaju wersalkach i narożnikach.

Materace piankowe, gąbkowe nie należą do zbyt wytrzymałych, zwłaszcza gdy są one użytkowane przez osobę cięższą, ponieważ mogą szybko się wygniatać i w ten sposób stają się niewygodne. Ich zaletą z kolei jest przewiewność, hipoalergiczność, także lekkość i przystępna cena.

Materace wysokoelastyczne
To rodzaj materaców z pianki PUR, jednak w tym przypadku mają one nieco inną strukturę komórkową, dlatego też są one bardziej odporne na odkształcenia w wyniku użytkowania – są w związku z tym trwalsze i bardziej żywotne od zwykłych materaców gąbkowych, co przekłada się też na ich wyższą cenę.

Są również przewiewne, hipoalergiczne, lekkie, a ponadto ich struktura komórek powoduje, że mają one wyższą elastyczność punktową, czyli odkształcają się tylko w tym miejscu, gdzie powstaje nacisk, a nie wokół niego, jak ma to miejsce w tańszych materacach gąbkowych.

Materace termoelastyczne
Kolejny rodzaj materaców piankowych, które zostały wykonane z pianki o właściwościach termoelastycznych – pianka ta nazywana jest także Visco. Wykazuje wysoką elastyczność punktową zarówno na nacisk, jak i na temperaturę, dlatego też otula ciało i podpiera je zgodnie z jego budową anatomiczną.

Są polecane także jako materace rehabilitacyjne oraz ortopedyczne, zapobiegają powstawaniu odleżyn. To jedne z najdoskonalszych materaców, które znajdują się obecnie w sprzedaży, niemniej również są w grupie tych najdroższych.

Materace kieszeniowe
To rodzaj materaców sprężynowych, w których każda sprężyna jest osłonięta kieszenią, czyli specjalnym woreczkiem. Dzięki temu poruszają się one niezależnie od siebie, dlatego też korzystanie z tego rodzaju materaców jest bardzo wygodne – mają one wysoką elastyczność punktową i trwałość. Również produkowane są w wersjach strefowych – wówczas materac jest złożony ze sprężyn o różnej twardości, które dają anatomiczne podparcie dla wszystkich kluczowych punktów ciała.

Materace kieszeniowe nie należą do bardzo drogich, są jednak dość ciężkie. Trzeba też pamiętać o tym, że nie nadają się one dla alergików ze względu na swoją mało przewiewną strukturę.

Materace bonellowe
To materace, w których wykorzystano sprężyny typu bonell – to duże sprężyny nieosłonięte woreczkami jak w przypadku materaców kieszeniowych. Są od nich tańsze, ale bardziej narażone na odkształcenia i przez to mniej trwałe. Także ich elastyczność punktowa jest niska.

Materace lateksowe
Powstają z naturalnego albo syntetycznego lateksu, czyli mleczka drzewa kauczukowego. Większość zbudowana jest z mieszanki tych lateksów. To materace, które mają porowatą strukturę poprawiającą cyrkulację powietrza. Są także elastyczne i mają wysoką elastyczność punktową, dlatego też są bardzo wygodne i ponadto rekomendowane osobom z alergiami. Niestety, materace lateksowe należą też do dość drogich.

Materace kokosowe
Posiadają warstwę wykonaną z maty kokosowej, która powoduje, że materac jest twardszy, ale też bardziej odporny na odkształcenia. Są one często wybierane przez osoby, które ważą więcej lub lubią twarde materace.

W sklepach można spotkać się głównie z materacami o łączonej budowie, co oznacza, że stosuje się w nich po kilka materiałów – zazwyczaj na wierzchu znajduje się warstwa o największym znaczeniu, na przykład mata kokosowa, pianka termoelastyczna, lateks czy pianka wysokoelastyczna, trzonem z kolei jest zwykła pianka gąbkowa lub sprężyny kieszeniowe.

Przy doborze materaca warto też wziąć pod uwagę jego twardość – uniwersalne to materace średnio-twarde, ale wiele osób woli te miękkie czy też twarde. Panuje przekonanie, że im materac twardszy, tym lepszy, ale to mit – materac musi być przede wszystkim wygodny. Aby ocenić, jaki materac będzie najlepszy, warto go po prostu przetestować, ponieważ tylko wtedy można ocenić, czy będzie on komfortowy.

Zatem jeżeli szukasz dla siebie wygodnego materaca na lata, w takim razie pamiętaj o tym, że lepiej przeznaczyć na jego zakup większą sumę – to będzie inwestycja również w twoje zdrowie, ponieważ wysokiej klasy materac będzie łagodził i zapobiegał bólom pleców oraz nadmiernemu napięciu mięśni – dzięki niemu będziesz się budzić z uśmiechem na ustach każdego dnia!

materac