Młodzi rodzice często mają problem z wyborem odpowiedniej wyprawki dla swojego maluszka. Jednym z ważnych jej elementów jest materac do łóżeczka, który wpływa na komfort snu dziecka w największym stopniu. Jak wobec tego wybrać taki materac, który będzie perfekcyjny?
Przede wszystkim materac powinien być nowy – korzystanie z takiego, który ma już swoje lata, może być źródłem wielu problemów. Nie tylko nie zapewni on właściwej wygody, ponieważ może być już odkształcony, to jeszcze dodatkowo może zawierać nieproszonych gości, na przykład roztocza, które są częstą przyczyną alergii.
W sklepach wybór dziecięcych materaców jest spory, a ich ceny wcale nie są tak wysokie. Warto sprawdzić różne modele i poznać ich wady i zalety, aby kupić ten, który będzie najlepszy. Zatem, jaki materac dla dziecka warto kupić?
Rodzaje materaców do łóżeczek dziecięcych:
- materac z pianki poliuretanowej – najtańszy, ale także nietrwały i może szybko zacząć się odkształcać
- materac z pianki termoelastycznej – piankowy, przewiewny, antyalergiczny reaguje na nacisk i ciepłotę ciała dziecka, dość drogi
- materac kokosowy – zbudowany z maty kokosowej na piance poliuretanowej, ma właściwości antybakteryjne, trwały, przepuszcza powietrze
- materac z łuską gryczaną – ostatni hit, naturalny, przewiewny, zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa, dodatkowo niedrogi
- materac lateksowy – wysoka cena, oddychający, świetnie dopasowuje się do kształtu ciała
- materac bonellowy – model sprężynowy, ma niską elastyczność punktową, z czasem może się odkształcać
- materac kieszeniowy – także sprężynowy, ma lepszą elastyczność punktową od bonellowego, ale nie przepuszcza tak łatwo powietrza
Powyżej zaprezentowane materace najczęściej wykonane są warstwowo, na przykład na górze materac dla dziecka ma warstwę droższej pianki termoelastycznej lub matę kokosową, a poniżej tańszą piankę.
Materace dwustronne – zakup na lata
Również w sprzedaży dostępne są dwustronne materace dla dzieci, na przykład składające się z maty kokosowej z jednej strony, łuski gryczanej z drugiej, a po środku wypełnione pianką. Gdy kupuje się taki materac, przez pierwsze pół roku życia dziecka można wykorzystywać stronę z wkładem kokosowym, a po pół roku przekręcić go na stronę gryczaną.
Co polecają fizjoterapeuci?
Przede wszystkim materac powinien być dla dziecka wygodny – przekonanie, że najlepszy będzie ten najtwardszy, nie ma pokrycia w rzeczywistości, a nawet może przyczyniać się on do bólów pleców u dziecka, problemów z zasypianiem, a nawet skrzywień kręgosłupa. Najlepiej zdecydować się na materac średnio-twardy, elastyczny, który będzie łatwo dopasowywał się do kształtu ciała oraz pozycji przyjmowanej przez dziecko podczas snu. W ten sposób kręgosłup będzie miał równomierne podparcie na całej jego długości.
Dla dziecka najlepszym wyborem będzie w związku z tym materac z następującej listy: kokosowo-gryczany, gryczany, kokosowy, lateksowy, termoelastyczny. To materace dostępne w różnych cenach i można kupić je nawet poniżej 100 złotych, dlatego nie jest to bardzo kosztowna inwestycja.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Decydując się na materac dla dziecka, warto pamiętać o tym, aby był on nie tylko właściwe dopasowany, ale też bezpieczny. Materac powinien posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH), a jego pokrowiec powinien być wykonany z atestowanej tkaniny, na przykład z certyfikatem Oeko-Tex.
Także, gdy chodzi o pokrowiec, powinien być on miękki w dotyku i zdejmowany, aby można było łatwo utrzymać go w czystości. Można też dokupić do niego specjalną nakładkę, która będzie nieprzemakalna, dlatego też w razie ewentualnych wypadków będzie można ochronić materac przed uszkodzeniem i szybko posprzątać zabrudzenia.
Zatem już wiesz, jaki materac dla dziecka będzie najlepszy – pamiętaj o tym, żeby kupić nowy model, ponieważ tylko wtedy będzie można w pełni cieszyć się z jego prozdrowotnych właściwości. Model, który będzie miał wysoką elastyczność punktową, będzie przewiewny, a także antyalergiczny, będzie najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj, że dzisiaj materace dla dzieci można kupować nie tylko stacjonarnie, ale także przez internet – na zakupy możesz wybrać się nawet teraz!